دانلود آهنگ جدید | آسرا موزیک

فول آلبوم دلکش

موضوعات : فول آلبوم ایرانی

تمام آلبوم ها و آهنگ های اجرا شده توسط دلکش

 

بیوگرافی :

 

عصمت باقرپور بابُلی بانام هنری دلکش (زاده ۷ اسفند ۱۳۰۳ برابر با ۲۶ فوریه ۱۹۲۵ – درگذشته ۱۱ شهریور ١٣٨٣ برابر با ۱ سپتامبر ۲۰۰۴)، خواننده ممتاز موسیقی کلاسیک ایرانی است که آوازه بلندش مرزسه نسل از ایرانیان را درنوردیده. وی از معدود خوانندگان زن صاحب سبک ایرانی بود که صدا و شیوه ی خواندنش بیش از چهار دهه معیار و سنجه عمومی ارزیابی دیگر خوانندگان بشمار می رفت[۱] و تا زمانی که می خواند کسی در صدد رقابت با او برنیامد. هنوز سالها پس از خاموشی دلکش، بدون کمترین اغراقی، بخش مهمی از آثار وی نمونه های بی نقص آواز ایرانی محسوب می شوند. اما قطع نظر از صدای بسیار پر قدرت، تواناییهای تکنیکی منحصربه‌فرد و ذوق درخشانش در اجرای آوازها و قطعات موسیقی گوناگون، این شخصیت هنری و اجتماعی دلکش بود که با در هم آمیختن افتادگی و وقار و پرهیز از آلودن دامن هنر به سیاست، او را طی چندین دهه پیاپی به خواننده ی مورد ستایش تمامی طیفهای فرهنگی جامعه ایرانی، و به نوعی “خواننده ملی” بدل ساخته بود. بر خلاف بسیاری از همکاران همدوره اش، نه پیش و نه پس از انقلاب، دلکش زبان آوازش را به مدح نگشود اما هرگز از اجرای قطعآتی که هدفشان تهییج روحیه ملی و میهن دوستی بود دریغ نورزید. مارش ” سرباز وطن ” که اثری است از انوشیروان روحانی نمونه ای است از این قطعات.

او پیش از وقوع انقلاب اسلامی در ایران زندگی پر جنب‌وجوش و مرفهی داشت، پس از انقلاب اما به گونه‌ای ناخواسته به انزوا رانده شد. بانو دلکش سه سال پیش از مرگش چند کنسرت در اروپا و آمریکا برپا کرد و در آغاز هر کنسرت با دوستاران خود این طور سخن گفت:

«اول سلام عرض می‌کنم به تمام هموطنانم. امشب شب خاطرات است. شبی که با آهنگهای من تجدید خاطرات می‌کنید. من با شماها جوان بودم و با شماها پیر شدم و افتخار می‌کنم که امشب در جمع شما هستم.»

عصمت بابلی باقرپور پنبه فروش در هفتم اسفبدماه ١٣٠٣, در بابل، در یک خانوادهٔ پراولاد چشم به جهان گشود. مادرش که پس از مرگ پدر توانایی رسیدگی به تمام فرزندان را نداشت، عصمت نوجوان را در دوازده سالگی نزد خواهر بزرگش به تهران فرستاد. عصمت در دبستان اردیبهشت واقع در خیابان ناصر خسرو تحصیلات ابتدایی را گذراند و جز اولین دانش آموزان دختر بود که در سن شانزده سالگی به سلک پیشاهنگی پیوست. در همین دوران بود که، ظهرالدینی، معلم موسیقی مدرسه هنگام آموزش سرودهای رایج آن دوران به شاگردان، از قدرت و طنین صدای عصمت شانزده ساله شگفت زده شد. معلم مدرسه دختر جوان را به هنرستان موسیقی ملی آن دوران برد و از استادان هنرستان خواست تا صدای عصمت را بشنوند. روح الله خالقی، پس ازچند آزمایش، به قابلیتهای صدای او پی برد و بدین ترتیب دلکش از ١٣١٩ خورشیدی در مدرسه موسیقی به تحصیل آواز پرداخت. از بلند اقبالیهای عصمت جوان ان بود که آموزش او به دست عبدالعلی وزیری سپرده شد. عبدالعلی وزیری پسر عموی کلنل علینقی وزیری بانی نخستین مدرسه موسیقی نوین در ایران بود و در عین حال از نزدیکترین دست پرورده های او. عصمت تخلص هنری بدیع و پرمسمای خود را نیز مدیون استادش عبدالعلی خان بود.[۲] دلکش در دوران چهار ساله تحصیل از محضر دیگر استادان برجسته ان دوران بهره جست که از این میان باید مشخصا ازعلی اکبر خان شهنازی و ابوالحسن صبا یادنمود. صبا ضمن آموزش ریتم و جمله بندی های آوازی به دلکش موجبات آشنایی وی با یکی از برجسته ترین و با استعدادترین شاگردان خود را به نام مهدی خالدی فراهم ساخت. این آشنایی که نخستین دوران زندگی هنری هم دلکش و هم مهدی خالدی را رقم زد با استخدام دلکش در رادیو تهران در اوایل ١٣٢٤ خورشیدی آغاز شد و هفت سال بعد در ١٣٣١ پایان گرفت.[۳] این دوران هفت ساله که راه را برای ورود دلکش و خالدی به جرگه برترینهای موسیقی ایرانی گشود، بدود تردید از درخشانترین و پربارترین دوران موسیقی معاصر ایران محسوب می شود.

دلکش دو بار ازدواج نمود. بار نخست با شاپور یاسمی و بار دوم با داریوش فزونمایه. وی از این وصلت اخیر صاحب فرزند پسری شد به نام ” سهیل “[۴]. ازدواج با شاپور یاسمی، فرزند رشید یاسمی، ادیب مشهور، و برادر سیامک یاسمی، سینماگر و فیلمساز دهه های ٣٠ و ٤٠, دلکش را به سینما هم کشاند و در مجموع در ۱۰ فیلم ظاهر شد، فیلمهایی که گرچه سرگرم کننده بودند ولی در ردیف آثار تأثیرگذار سینمای ایران قرار نمی‌گیرند. هنر آواز دلکش، اما بر عکس، تأثیرگذار بود.

دلکش،در واقع بیش از آنکه نام هنری عصمت باقرپور باشد، نام دورانی درخشان از موسیقی ایرانی در یکصد سال اخیر است. دورانی که او در پدید آمدنش نقشی بسزا داشت. دورانی که مشترکاً به نام او و مهدی خالدی رقم خورده و باز شناخته می‌شود. [۵] در تاریخ موسیقی معاصر ایران خوانندگانی که آوازه‌شان ایرانگیر شده و آثارشان مرز سه نسل را درنوردیده است از تعداد انگشتان یک دست فراتر نمی‌رود. بی گمان عصمت باقرپور یکی از آنان است. دلکش همواره مورد ستایش دیگر بزرگان موسیقی ایران و همکاران و همدوره هایش بود. غلامحسین بنان که خود آثار مشترکی با دلکش اجرا کرده است در مصاحبه ای از او به نام ” خواننده درجه اول زن ” دوران خود یاد می کند[۶]. محمودی خوانساری نیز به نوبه خود بر این باور بود که ” بسیاری از خوانندگان مرد باید بنشینند و با گوش سپردن به آواز دلکش راه و رسم صحیح خواندن را بیاموزند.[۷] تاثیر شیوه آوازی دلکش هم نزد همدوره هایش مشهود بود و هم نزد خوانندگانی که در دوران کناره گیری اش به جرگه هنر پیوستند. در گروه اول باید از پروین، الهه و یاسمین نام برد که گر چه فعالیتشان ده سالی پس از دلکش آغاز شده بود، با اینحال همدوره های دلکش بشمارمی روند چون عمده کارهای هنری ایشان نیز کمابیش محصول همان مقطع زمانی، یعنی دو دهه ٣٠ و ٤٠، می باشد. هر سه آنها بر تاثیر دلکش گواهی داده اند. یاسمین در مصاحبه ای که اخیراً از او در دسترس عموم قرار گرفته[۸] میگوید تا چه اندازه در صدد الهام پذیری از دلکش بوده است و چهچهه ها و فرود و فراز هایش متاثر از او هستند. الهه دیگر خوانندهٔ سرشناس که سه سال پس از مرگ بانو دلکش از این دنیا رفت، در مصاحبه ایی با علی تابش در سال ١٣٥٣, دلکش را پس از قمرالملوک وزیری بزرگترین خوانندهٔ زن می داند : «من برای قمرالملوک وزیری احترام قائلم، برای اینکه قدمی که او برداشت آن شرایطی که کسی نمی‌توانست بیاید بخواند ولی بعد از او همه باید بدانند خانم دلکش خواننده پر قدرت و مسلط بود.» در گروه دوم باید مشخصا ازهایده یاد کرد که در جایی گفته بود: «من خواندن آواز و تصنیف را در واقع از طریق رادیو و شنیدن صدای بانوی آواز ایران خانم دلکش آموختم. اما سیمین غانم را نیز نباید از خاطر برد. وی گر چه شهرت خود را مدیون ترانه های پاپ و آثار بابک بیات، فریدون شهبازیان و لاچینی می باشد، اما در آغاز کارش به مدد علی تجویدی قصد داشت درست جای پای جای دلکش بگذارد. شباهت فراوان صدایش با دلکش و پیروی آشکار از سبک و شیوه او، سیمین غانم را به عنوان دلکشی دیگر به ایران پایان دهه ٤٠ و آغاز دهه ٥٠ می شناساند. با این حال وی از لحاظ تکنیکی با دلکش فاصله داشت و هرگز در آوازهای کلاسیک ایرانی طبع خود را نیازمایید. پس از بازخوانی چند ترانه مشهور دلکش سیمین غانم به جرگه خوانندگان پاپ پیوست. اما هراز چند گاهی آهنگهایی از آهنگسازان برجسته موسیقی کلاسیک ایرانی اجرا می کرد و می کوشید شیوه ای مجزا از دلکش برای خود بجوید. با اینحال وی همواره زیر سایه سنگین دلکش باقی‌ماند.

نظرات
1 1 vote
Article Rating
Subscribe
اطلاع رسان
guest
69 Comments
قدیمی ترین
جدیدترین محبوبترین
Inline Feedbacks
View all comments
محمدرضا
محمدرضا
6 سال پیش

دست شما رو میفشارم و میبوسم برای شما آرزوی بهترینها رو دارم لباتون همیشه خندون

جلیبل
جلیبل
6 سال پیش

فقط میتوانم از زحمتی که در جمع اوری و قرار دادن روی سایت کشیده اید تشکر نمایم0خسته نباشید

رسول
رسول
6 سال پیش

از زحمات شما قدر دانی می شود .امیدوارم که موسیقی سنتی دوباره شکوفا شود .ممنون .

نریمان
نریمان
6 سال پیش

با سلام: اززحماتیکه برای موسیقیایران کشیدید کمال تشکررا دارم

محمدرضا
محمدرضا
6 سال پیش

پدرم طرفدار دلکش بود من با اهنگهاش خاطره دارم روحش شاد خاننده سنگینی بود.دست شما درد نکنه شاد باشید

سیروس
سیروس
6 سال پیش

عالی ممنون………

کاوه
6 سال پیش

علی ممنون

mehran
mehran
6 سال پیش

از زحمات جنابعالی تشکر می کنم اگه میشه اهنگ تمام خواننده های زن ایرانی را جهت دنلود در سایت قرار دهید

kiyana
kiyana
6 سال پیش

merc ali bd

امین
امین
6 سال پیش

تشکر

احمد
احمد
6 سال پیش

واقعا کار زيبايي کرديد….ممنون از شما خوبان

mahdi
mahdi
6 سال پیش

تشکر ازشما که این آهنگ ها رابه صورت فرشرده گذاشته اید چون راحت تر می شود داندلود کرد

عزیز
عزیز
6 سال پیش

با کمال تشکر

hasan
hasan
6 سال پیش

خیلی خوب بود دستتون درد نکنه

ابولفضل
ابولفضل
5 سال پیش

مرسی شما مروج فرهنگ ایرانی هستید

حمید
حمید
5 سال پیش

بابا ادمین حد اقل جواب تشکرهای این بندگان خدارو بده

وب سایت خوبی داری

لایک داری 100000000000000000000000000000000 تا

ایرن
ایرن
5 سال پیش

سلام بزرگان خوش ذوق دوستون داریم ممنون از همه شما
با احترام و عشق فراوان

مجتبی
مجتبی
5 سال پیش

واقعا مرسی موفق باشید

بهمن
بهمن
5 سال پیش

خیلی عالیه من که راضیه راضیم

محسن
محسن
5 سال پیش

Thanks

داود شهربابک
داود شهربابک
5 سال پیش

سلام با تشکر از اهنگ های قشنگتون همیشه شاد باشید که باعث شادی هستین

بهزاد
بهزاد
5 سال پیش

ازتون خیلی ممنونم
سالم و تندرست باشید

mohammad.k.w.B
5 سال پیش

سلام خیلی ممنوع ازاین سایت خوبتون

ali
ali
5 سال پیش

از زحمات شما قدردانی میکنم.فقط لطف کنید البومهای جدید همه خواننده ها را در سایتتون قرار دهید تا سنگ تمام را گذاشته باشید.

سیاوش
سیاوش
5 سال پیش

عالیه مرسییییییییی

امین
5 سال پیش

عالیییییییییئ

حمید
حمید
5 سال پیش

فراتر از عالی ممنون

رامان
رامان
5 سال پیش

بسیار عالی…وممنون از اینکه خیلی راحت میشه دانلود کرد

زهره
زهره
5 سال پیش

سلام و خسته نباشید.واقعا ممنونم خیییییییییییییلیعالی بود.

فرنگیس
5 سال پیش

سلام و عرض ادب خدمت شما
بینهایت سپاسگزارم از شماکه آهنگهای بانو دلکش رو گذاشته بودین

مهدی
5 سال پیش

سلام
لازم دیدم کمال تشکر و سپاس خود را خدمت شما بزرگواران عرض کنم
پیروز و پایدار باشد

علی
علی
5 سال پیش

آقا واقعا ممنون

محمدرضا
محمدرضا
5 سال پیش

واقعا perfectعالی بود.!!!!!

شهلا
شهلا
5 سال پیش

سلام سایتتون واقعا بهترین سایت دانلود موسیقیه و هیچ مشکلی نداره عالی . ممنون

نیما ک
نیما ک
5 سال پیش

بی نظیرید ماشاالله

محمد
محمد
5 سال پیش

واقعا عالی بود مرسی

سامان
سامان
5 سال پیش

سایت دیگه وجود نداره که این همه خوب باشه بابا جون فداتون شم

وحید
وحید
5 سال پیش

بسیار عالی ، واقعا لذت بردیم ، سپاس .

پدرام
پدرام
5 سال پیش

من هم بنوبه خودازتون تشکروقدردانی میکنم ازحسن رفتارشما وصلیقه عالیتون متشکرم

معصی
معصی
5 سال پیش

سلام.از بابت زحماتتون سپاسگزارم.

اماني
اماني
5 سال پیش

اقايون دمتون گرم خيلي خيلي خيلي ممنونيم

اماني
اماني
5 سال پیش

اقايون دمتون گرم خيلي مردين

fereydpoon
fereydpoon
5 سال پیش

اقا چه صدایییی . احسنت به دلکش و شمایی که ترانه هاش رو در اختیارمون گزاشتین

حسین نظری
حسین نظری
4 سال پیش

عاااااالی بود متشکر از خدمات شما

نادر عاشوردخت
نادر عاشوردخت
4 سال پیش

با درود من یکی از ارادتمندان به بانو دلکش هستم و صدای پاک و پرقدرتش را دوست دارم. از اینکه چنین آثاری را در اختیارمان گذاشتید سپاسگزام. در پناه ایزد منان پیروز باشید.

Davood
Davood
4 سال پیش

خیلی ممنون.

خسرو
خسرو
4 سال پیش

با تشکر از زحمات شما ولی اینها همه ترانه های خانم دلکش نیست. ایشان متجاوز از 300 ترانه اجرا کرده است . اگر باقی آثار ایشان هم بدست بیاید بسیار سودمند خواهد بود که حداقل یادمان نرود موسیقی ناب چه طعمی دارد.

حمیدرضا
حمیدرضا
4 سال پیش

با سلام خدمت شما مدیر محترم این سایت از اینکه زندگی نامه و فول البوم این خواننده محبوب را برایمان جمع اوری کردید ممنونم موفق باشیدضمنا فول البوم مرضیه و پیشکسوتان دیگر هنر موسیقی ایران را هم بگذارید.

taher
taher
4 سال پیش

باسلام ممنون از جهت تدوین بیوگرافی و گردآوری آوازه های هنرمند عزیز و گرانبها بانو
دلکش،خدایش بیامرزد.
باسپاس-طاهر

محسن
محسن
4 سال پیش

واقعا دست شما درد نکنه.

خوانندگان ایرانی
# الف ب پ ت ث ج چ ح خ د ذ ر ر ژ س ش ص ض ط ظ ع غ ف ق ک گ ل م ن و ه ی
هیچ هنرمندی یافت نشد!
هیچ هنرمندی یافت نشد!
هیچ هنرمندی یافت نشد!
هیچ هنرمندی یافت نشد!
هیچ هنرمندی یافت نشد!
فول آرشیو خوانندگان
فول ویدیو خوانندگان
به زودی از آسرا موزیک
دانلود آهنگ جدید مهرزاد امیرخانی به نام خیلی خیلی بیشتر دانلود آهنگ جدید محمدرضا هدایتی به نام کاشکی زمستون نبودم دانلود آهنگ جدید سینا شعبانخانی به نام ماه عسل (تیتراژ پایانی) دانلود آهنگ جدید بنیامین بهادری به نام عشق احساس دانلود آهنگ جدید علیشمس و مهدی جهانی به نام آدم بدی نبودم دانلود آهنگ جدید احسان خواجه امیری به نام بغض دانلود آهنگ جدید روزبه نعمت الهی به نام زمستون دانلود آهنگ جدید علی عبدالمالکی به نام زمستون آسرا موزیک asramusic دانلود آهنگ دانلود آهنگ با لینک مستقیم شاخص دانلود آهنگ جدید منتخب آسرا
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!
69
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x